1. TOMBOL A HŐKUPOLA, KIADTÁK A VÖRÖS RIASZTÁST

Hőhullám tarolja le Európát, itthon harmadfokú, vörös riasztást rendeltek el szombattól. Európa-szerte munkaidő-csökkentéssel, alkoholtilalommal és rendezvények lefújásával reagálnak a 40 fok feletti kánikulára, Lyonban elhalasztották a Pride-felvonulást. Budapesten viszont megtartják. Magyarországon a meteorológiai előrejelzések szerint négy napon keresztül a napi középhőmérséklet 29 fok felett lesz, amire itt soha nem volt még példa. Rendkívüli megterhelésnek lesz kitéve az egészségügyi rendszer, a tűzoltóság, a közlekedési rendszer és a lakosság is. A hőségriadó alatt a Védelmi Igazgatási Hivatal koordinálja a védekezést, amit maga Magyar Péter miniszterelnök irányít, a munkában öt miniszter és a nemzetbiztonsági főtanácsadó is részt vesz. Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter a zavartalan villamosenergia-ellátás biztosítása végett arra szólított fel mindenkit, hogy az esti, 18 és 21 óra közötti időszakban csökkentse az áramfogyasztást.

2. A KONVOJ ORBÁN FELÉ TART

Immár a volt miniszterelnök személyes büntetőjogi felelősségét is érinti az ukrán pénzszállítókra történt lecsapás a választások előtt. Az aranykonvoj-ügyben létezik egy olyan ügyészségi dokumentum, amely az utasításokat adó négy személyt nevez meg: Orbán Viktort, Farkas Örs korábbi nemzetbiztonsági államtitkárt, Hajdu János TEK-vezetőt és Demeter Tamást, a NAV volt bűnügyi elnökhelyettesét. Az irat szerint a nyomozásnak e négy ember szerepét kell tisztáznia büntetőjogi szempontból. Erre reagálva az ukrán pénzszállítók ügyvédje, Horváth Lóránt az említett emberek őrizetbe vételét és letartóztatását indítványozta kényszervallatás, valamint aljas indokból elkövetett jogellenes fogvatartás miatt – a sértett ilyen indítványai természetesen semmiben nem kötik a nyomozó hatóságot.

3. HOSSZÚ KÉSEK A KÜLÜGYBEN

Egyszerre 37 nagykövetet rendel haza a külügyminiszter, bár vannak köztük olyanok is, akiknek amúgy is most jár le a megbízatása. Orbán Anita bejelentése szerint ezzel megkezdődik a magyar diplomáciai kar megújítása, az új vezetés szerint olyan nagykövetekre lesz szükség, akik az új prioritások mentén hitelesen tudják képviselni Magyarországot.

4. KAPU IS ÁTZSILIPELT

Jól tette saját karrierje szempontjából Kapu Tibor űrhajós, hogy távol tartotta magát a választási kampánytól, elutasítva a fideszes digitális polgári körök felkéréseit is. Kapu ugyanis most új kormányzati megbízást kapott a Tisza-kabinettől, űrutazásának első évfordulóján a technológiai miniszter felkérte a HUNOR-program további vezetésére. Tanács Zoltán fontosnak nevezte a világ leggyorsabban fejlődő ágazataként az űripar állami támogatását, s Kapu Tibor segítségével egy magyar űrügynökség koncepcióját dolgozzák ki, majd egy űrtörvény is a parlament elé kerülhet.

5. SLIM FIT FIDESZ-SAJTÓ

A volt kormánysajtót tömörítő Mediaworks kiadó legújabb megszorításai nyomán 150 év után nem jelenik majd meg Magyarországon nyomtatott politikai napilap. Az utolsó fecske a már felfüggesztett Népszava után a Magyar Nemzet maradt, amely augusztustól már csak hetente jelenik meg. Ugyanez a sors vár a cég tizenkét megyei napilapjára is, a Békés Megyei Hírlap, a Délmagyarország, az Észak-Magyarország, a Fejér Megyei Hírlap, a Hajdú-Bihari Napló, a Kelet-Magyarország, a Petőfi Népe, a Somogy Megyei Hírlap, a Tolnai Népújság, az Új Dunántúli Napló, az Új Néplap és a Napló is hetilappá zsugorodik, csak szombatonként megjelenve. Eközben bezárt a közösségi médiás kormánypropaganda élcsapatát adó Megafon, az MCC-tulajdonban lévő Mandiner létszáma pedig megfeleződött, csökkentett fizetésekkel.

6. MAGYARORSZÁG RÁFORDULT AZ EURÓRA

Erős társadalmi támogatással, de óvatos politikai menetrenddel került újra napirendre az euró. Magyar Péter közös sajtótájékoztatón beszélt erről Kármán András pénzügyminiszterrel és az Eurogroup elnökével, Kiriakosz Pierrakakisszal. A miniszterelnök szerint Magyarország 2030-ig teljesítheti az euróbevezetés feltételeit, de ehhez előbb társadalmi, politikai és gazdasági konzultációra van szükség. Ebbe jól illeszkedik a Medián friss felmérése is: a magyarok csaknem háromnegyede támogatná az euró bevezetését, és mindössze 23 százalék gondolja úgy, hogy egyelőre nem is kellene foglalkozni vele. Magyar arról is beszélt, hogy az államadósság csökkentése tűnik a legnehezebb feladatnak, és szerinte „nincs ingyen ebéd”: a piacgazdaságot felborító állami beavatkozások végül drágábbá teszik az életet. Kármán András jelezte, hogy a költségvetés felülvizsgálata a végéhez közeledik, augusztus végéig reális számokat tartalmazó módosított büdzsét vinnének a parlament elé, az euró előszobájának tartott ERM II-csatlakozással viszont szerinte most még nem kell sietni.

7. HORMUZ NYITVA, A KIS KUTAK ZÁRVA

Ma egynapos sztrájkot tartottak a független benzinkutak, amelyek tulajdonosai arra panaszkodnak, hogy a kormány nem tárgyal velük érdemben. A Független Benzinkutak Szövetségének adatai szerint a kétezer magyar töltőállomás fele kisbenzinkút, amelyek működtetőinek mostanra elfogytak a pénzügyi tartalékaik és bizonytalanná lett az egzisztenciájuk a kiszámíthatatlan állami beavatkozások miatt, ráadásul az ígért kárenyhítést sem kapták meg. Közben az olaj nemzetközi ára visszatért az iráni háború előtti szintre, köszönhetően a Hormuzi-szoros megnyitásának, bár épp most talált el egy rejtélyes lövedék egy hajót a szorosban, ám úgy tűnik, ez egyszeri eset volt.

8. A LEGERŐSEBBEK KÖZT AZ OTP

A világ 400 legerősebb tőzsdén jegyzett vállalata közé került az OTP Csoport a Forbes Global 2000 listán. Az OTP négy éve egyre jobb helyezést ér el a rangsorban, idén a 398. lett. A listát négy kulcsfontosságú pénzügyi mutató – árbevétel, profit, eszközállomány és piaci kapitalizáció – alapján állítják össze. A mutatók alapján külön rangsorok készülnek, majd a négy mutató alapján, a pontszámok összegzésével alakul ki a végső sorrend. Az OTP a profit alapján a 360., az eszközállomány szerint a 313., az árbevétel tekintetében a 993., a piaci érték szerint pedig a 658. helyet érte el. A rangsor élén a JP Morgan bank, az Amazon, a Berkshire Hathaway, az Alphabet és a Saudi Aramco áll.

9. CSECSEMŐ A MINISZTEREK ASZTALÁNÁL

Nem volt még ilyen az Európai Unióban: egy miniszteri tanácsülésen nemcsak a miniszterek vettek részt, hanem az egyikük háromhónapos csecsemője is. A svédek környezetvédelmi minisztere vitte be a tanácskozásra a gyerekét, éppen azért, hogy bemutassa, ő ugyan a svéd törvényeknek köszönhetően rábízhatná ebben a helyzetben férjére a gyereket, de nagyon sok más országban nem ilyen szerencsések a nők. A héten egy másik, tragikus első eset is történt Európában. Hollandiában először alkalmaztak eutanáziát egy 12 év alatti gyereken, amit egy két évvel ezelőtti törvényváltozás tett lehetővé. A gyermek halálos beteg volt és nem lehetett már a szenvedéseit sem enyhíteni.

10. NAGY VISSZATÉRŐK ÉS GÓLREKORD A VB-N

Több kvartettben már befejeződtek a csoportmeccsek, így fogyatkozik a focivébé mezőnye is: eddig biztosan Haiti, Jordánia, Tunézia, Törökország, Panama, Katar, Csehország és Curaçao búcsúzott a tornától. Közben nagy visszatérők is pályára léptek: Neymar a Skócia elleni győztes meccsen közel három év kihagyás után tért vissza a brazil válogatottba. A társrendező Mexikónál pedig Guillermo Ochoa a csehek elleni 3–0-s siker végén állhatott be újra a kapuba, így 40 évesen a hatodik világbajnokságán is pályára lépett, miközben csapata kapott gól nélkül, hibátlan mérleggel zárta a csoportkört – ilyenre legutóbb nyolc éve Uruguay volt képes. A vb közben rekordot is döntött: ahogy a megemelt létszám miatt ez várható is volt, ez lett minden idők leggólerősebb világbajnoksága, már a csoportkör vége előtt egyel több gól született eddig, mint a négy évvel ezelőtti, 172 gólos tornán.